Universele bankdienst wordt voor 5 jaar verlengd

Stay up to date with the latest measures from the financial sector

15 June 2026 - 3 min Reading time

De Universele Bankdienst wordt verlengd tot 2031. Dat hebben ministers David Clarinval, Rob Beenders en Jan Jambon en de bancaire sector samen beslist. De universele bankdienst is een basispakket aan niet-gedigitaliseerde bankdiensten waarop consumenten recht hebben tegen een maximum prijs van 62,5 euro per jaar.

 

De Universele Bankdienst werd vijf jaar geleden gecreëerd door een charter afgesloten tussen de bankensector (Febelfin) en de ministers van Economie, Financiën en Consumentenbescherming voor een periode van drie jaar. Tijdens de regeringsonderhandelingen hebben de banken het charter vrijwillig blijven uitvoeren in afwachting van een formele verlenging door de ministers.

Gedigitaliseerde bankdiensten zijn niet voor alle consumenten toegankelijk. De meest kwetsbare consumenten, die niet over de juiste apparatuur of over de geschikte drager beschikken, of onvoldoende kennis op dat gebied hebben, kunnen daarom moeilijkheden ondervinden bij het beheren van hun geld. De Universele Bankdienst heeft precies tot doel om die consumenten een basispakket aan niet-digitale bankdiensten aan te bieden tegen een geplafonneerde prijs. In dat basispakket zit onder meer:

  • Een debetkaart
  • 60 manuele transacties per jaar
  • 24 geldopnemingen aan een geldautomaat per jaar,
  • De mogelijkheid om gratis domiciliëringen en doorlopende betalingsopdrachten in te stellen bij fysieke bankkantoren
  • De mogelijkheid om rekeninguitreksels te bekomen bij fysieke bankkantoren of per post aan huis

Dit basispakket wordt aangeboden door 12 banken aan alle meerderjarige consumenten in België.

Dat charter is nu verlengd voor een periode van vijf jaar. De maximale kost van het basispakket wordt vastgelegd op 62,5 euro per jaar, wat minder is dan de inflatie in vergelijking met 2021.

Het charter voorziet tevens begeleidende maatregelen, zoals het blijven inzetten op de digitale geletterdheid van consumenten en het promoten van online tariefsimulatoren van de FSMA voor de belangrijkste bankproducten.

 

Rob Beenders, minister van Consumentenbescherming: “Het is belangrijk dat mensen tegen een vast en laag tarief gebruik kunnen maken van bankdiensten. Dat is een basisrecht. Het is goed dat we dit engagement voor de komende vijf jaar kunnen verlengen.”

Jan Jambon, minister van Financiën en Pensioenen: "Een performant financieel systeem moet ten dienste staan van iedereen. Met deze verlenging zorgen we ervoor dat essentiële bankdiensten toegankelijk en betaalbaar blijven.”

David Clarinval, minister van Economie: “De digitalisering van bankdiensten biedt tal van voordelen, maar het mag niet leiden tot de uitsluiting van kwetsbare consumenten. De Universele Bankdienst waarborgt dat ook niet-digitale consumenten hun dagdagelijkse bankzaken kunnen beheren tegen een redelijke kostprijs. Tegelijk zullen wij blijven inzetten op de digitale geletterdheid en de financiële educatie van onze burgers”.

Karel Baert, CEO van Febelfin: “De bankensector heeft in 2024 bewust het initiatief genomen om de universele bankdienst voor onbepaalde duur te verlengen. Daarmee wilden we duidelijk maken dat toegankelijk bankieren voor iedereen, ook voor wie minder digitaal mee is, een blijvende prioriteit is. We verwelkomen dan ook deze verlenging in overleg met de overheid, die dit engagement voor de komende jaren verder verankert.”